POMEM Sözlü Mülakat Deneyimleri

POMEM Sözlü Mülakat Deneyimleri

Pomem alımları her sene iki veya üç dönem de yapılmaktadır. Eskiden altı aylık eğitim verilirken şimdiler de 2017 yılında dört aylık eğitime süre düşürülmüştür. Alımlar da aynı gün içerisinde ön sağlık, spor ve sözlü mülakat peş peşe yapılıyor ve akabinde 15 günlük süre zarfında açıklanıyordu. 2017 son çeyreği ve 2018 alımlarında ise öncelikle ön sağlık ve spor testinden sonra 15 günlük bir süre zarfında adaylar sözlü mülakata çağrılmaktadır. Bu süre zarfında adayların güvenlik soruşturmaları yapılmakta ve geçer alan adaylar sözlü mülakata tabi olmaktadırlar. Sözlü mülakatta adayların konuşma becerisi, sorulan sorulara doğru yanıt vermesi ve komisyonu olumlu yönde etkilemesi gerekmektedir. Adaylardan soru çekmeleri istenmekte ve soruya güzel yanıt verenler komisyonu etkilemektedir. Sözlü mülakatta adayların kendini tanıtması ve ailesi hakkında bilgi vermesi de faydalı olacaktır.

Sözlü mülakatlar pomem okullarında, yani polis eğitim merkezlerinde yapılmaktadır. Komisyon kurulmakta ve komisyonda üst düzey müdürler yer almaktadır. Adayların kılık kıyafeti, traşlarını olmalarında ve takım elbise giymelerinde de fayda vardır.

Adaylara tipik sorulardan olan neden polis olmak istiyorsun sorusu da sorulmaktadır. Bu tarz sorulara seviyorum, yok rüyamda gördüm demek yerine. Bu mesleği icra edeceğimi düşünüyorum. Kendi yapıma uygun meslek olduğunu düşünüyorum şeklinde cevaplar vermesi aday için faydalı ve komisyon yetkileleri için ise daha samimi olacaktır.

  • Yazıyı Beğendin mi?  16

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*