Pmyo, Pomem, Paem arasındaki farklar

Pmyo, Pomem, Paem arasındaki farklar

Merhaba değerli polis adayları. Biliyoruz ki hepiniz polis olmak için, polislik yapmak için hayaller kuruyorsunuz. Azim ve çalışma ile bu hayalleriniz gerçekleşebilir. Şimdi sizlere polis alım kriterlerinden bahsedeceğiz.

Pmyo Alımları

Pmyo açılımı Polis Meslek Yüksek Okulları demektir. Lise ve dengi okul mezunu adaylar Üniversite sınavına girerek istenen taban puanı almaları durumunda, polisliğe yani pmyo ya başvururlar. Pmyo alım şartlarını taşıyan adayların ve fiziki yeterlilik mülakat gibi aşamaları geçtikten sonra okullara kayıtları yapılır. Pmyo yu kazanan polis adayları iki sene Polis Meslek Yüksek Okullarında eğitime tabi tutulurlar. Bu eğitimin içerisinde Polislik dersleri ve ÖSYM ce belirlenen Yüksek Okullar da okutulan dersleri görürler. Bunun yanında spor ve atış gibi dersleri de görmeleri zorunluluk arz etmektedir.

Pomem Alımları

Pomem alımları her sene olmakla birlikte, dört yıllık lisans mezunları arasından alımı gerçekleşir. Lisans mezunlarından KPSS puanı ve Lisans diplomalarının yanı sıra, polislik kriterlerini taşımaları gerekmektedir. POMEM kazanan adaylar dört veya altı aylık Polis Meslek Eğitimlerinde eğitime tabi tutulurlar. Bu eğitim de atış, spor ve polis vazife kanunlarını ve meslek bilgilerini öğrenmeleri gerekmektedir. Alım sayıları her sene değişmekle birlikte son zamanlar da pomem alımlarına öncelik verilmiştir. 

Paem Alımları

Paem de pomem gibi KPSS puanı ile adayların başvurdukları ve Lisans mezunları arasından polis olma niteliklerini taşıyan adayların içerisinden yapılan alım yöntemidir. Pomem den farkı KPSS puanının yüksek olması yani belirlenen taban puanın yüksek olması ve mezun olan adayların Komiser Yardımcısı olarak mesleğe başlamalarıdır. Paem’in açılımı Polis Amirleri Eğitim Merkezidir. Pomem mezunları Polis Memuru olarak başlarken, Paem Mezunları tek yıldız Komiser Yardımcısı rütbesi ile mesleğe başlarlar. 

  • Yazıyı Beğendin mi?  18

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*